High school swimming: 3 state records fell on Day 1 of State 5A meet

Two relay state records and an individual state record fell Friday in the 5A state swim meet prelims at BYU,

Wasatch’s Jayden Hicken set a new state record for the boys’ 100-yard breaststroke, posting a stunning time of 55.29, breaking the state record set at last year’s state meet by Alexander Turney of Olympus.

Turney and two of his teammates, Jack Saber and Bridger Sink, also posted qualifying times under 57 seconds, setting the stage for an epic final on Saturday’s final day of competition starting at 4 p.m.

Olympus relay teams in the 200m medley relay and 200m freestyle relay also set new state records.

The team of Will de la Garza, Sink, Turney and Ian Conner posted a time of 1:34.08 in the 200 medley relay, eclipsing the old state record of 1:34.63

In the 200 freestyle relay, the team of Evan VanBrocklin, Saber, Turney and Ethan Astle set a new state record clocking 1:24.07, beating the old record of 1:24.43.

The Olympus men’s and women’s teams are the defending state champions this weekend, but only the boys are favorites to repeat.

Skyline’s women’s team defeated at Olympus in a close regional meet, and the state meet looks to be just as close with several other schools in the mix.

Here’s a list of the top eight qualifiers for Saturday’s finals in each event.

Girls 5A Swim Meet

Friday’s preliminary results

At BYU

Top 8 qualifiers

200 medley relay

  1. Skyline (Allison Sweney, Lucy Johnson, Jade Garstang, Rachel Dalton), 1:48.21
  2. Olympus, 1:49.91
  3. Timpview, 1:50.70
  4. City Park, 1:54.15
  5. Spanish fork, 1:55.15
  6. Wasatch, 1:55.42
  7. Springville, 1:56.27
  8. Viewmont, 1:57.49

200 free

  1. Maddy Parker, Spanish Fork, 1:55.51
  2. Hanna Sasivarevic, Brighton, 1:57.09
  3. Audrey Bradley, Brighton, 1:59.42
  4. Avery Bulkley, Payson, 1:59.58
  5. Gretchen Lane, Park City, 1:59.99
  6. Savannah Eatough, Provo, 2:00.17
  7. Meg Harris, Wasatch, 2:00.33
  8. Sage Patterson, Bonneville, 2:01.46

200 individual medley

  1. Colleen MacWilliams, Olympus, 2:08.31
  2. Annie Reichner, Timpview, 2:11.60
  3. Veronica Black, Highland, 2:11.62
  4. Kathleen Richter, Murray, 2:12.05
  5. Kaiya Lawson, Olympus, 2:12.28
  6. Nohea Kamauu, Wood Cross, 2:12.58
  7. Elaine Liu, Skyline, 2:12.94
  8. Lauren Greenwell, Park City, 2:14.69

50 free

  1. Sara’s Wall, Park City, 24:35
  2. Mount Taya, Timpanogos, 24.53
  3. Annie Robinson, Timpview, 24.73
  4. Rachel Dalton, Horizon, 25.13
  5. Lauren Gassman, Alberta, 25.19
  6. Ellie Dixon, Box Elder, 25.37
  7. Reagan Patterson, Bonneville, 25.57
  8. Lavenia Turagavou, Timpview, 25.64

100 butterfly

  1. Jade Garstang, Skyline, 55.95
  2. Sara’s Wall, Park City, 59.02
  3. Madeleine Moran, Olympus, 1:00.11
  4. Kate Reichner, Timpview, 1:00.47
  5. Nohea Kamauu, Wood Cross, 1:00.49
  6. Adessa Talbot, Cottonwood, 1:00.89
  7. Madi Graham, Salem Hills, 1:00.97
  8. Sage Patterson, Bonneville, 1:01.13

100 freestyle

  1. Maddy Parker, Spanish fork, 51.89
  2. Taya Riser, Timpanogos, 52.67
  3. Annie Robinson, Timpview, 54.34
  4. Hanna Sasivarevic, Brighton, 54.63
  5. Natty Alonso, Cottonwood, 54.99
  6. Lauren Gassman, Alberta, 55.04
  7. Taylar Hooton, Olympus, 55.07
  8. Rachel Dalton, Horizon, 55.19

500m free

  1. Colleen MacWilliams, Olympus, 5:11.96
  2. Ellie Decker, Viewmont, 5:17.39
  3. Kaiya Lawson, Olympus, 5:19.45
  4. Beca Bringard, Skyline, 5:20.18
  5. Avery Bulkley, Payson, 5:20.54
  6. Audrey Bradley, Brighton, 5:21.77
  7. Gretchen Lane, Park City, 5:25.35
  8. Ellinor Factory, Highland, 5:25.40

Relay 200 free

  1. Skyline (Isabella Williams, Beca Bringard, Jade Garstang, Rachel Dalton), 1:40.19
  2. Olympus, 1:41.80
  3. Spanish fork, 1:42.54
  4. City Park, 1:42.82
  5. Wasatch, 1:42.86
  6. Highland, 1:43.69
  7. Brighton, 1:43.92
  8. Timpview, 1:44.80

100 backstroke

  1. Jade Garstang, Skyline, 55.36
  2. Taylar Hooton, Olympus, 56.38
  3. Annie Reichner, Timpview, 58.22
  4. Chloe Cline, Brighton, 1:00.14
  5. Kathleen Richter, Murray, 1:00.15
  6. Emercynn Brooks, Wasatch, 1:00.93
  7. Sydney Phillips, Timpview, 1:01.44
  8. Natty Alonso, Cottonwood, 1:01.45

100 breaststroke

  1. Madeleine Moran, Olympus, 1:04.08
  2. Elle Decker, Viewmont, 1:06.05
  3. Lucy Johnson, Skyline, 1:07.14
  4. Elaine Liu, Horizon, 1:08.09
  5. Lauren Greenwell, Park City, 1:08.30
  6. Veronica Black, Highland, 1:08.36
  7. Savannah Eatough, Provo, 1:08.79
  8. Sadie Duke, Bountiful, 1:08.89

400m freestyle relay

  1. Olympus (Colleen MacWilliams, Campbell Keller, Taylar Hooton, Kaiya Lawson), 3:41.08
  2. Brighton, 3:44.44
  3. City Park, 3:45.43
  4. Wasatch, 3:47.83
  5. Cotton poplar, 3:47.98
  6. Timpview, 3:49.15
  7. High, 3:50.02
  8. Provo, 3:51.06

5A Boys State Swim Meet

Friday’s preliminary results

At BYU

Top 8 qualifiers

200 medley relay

  1. Olympus (Will de la Garza, Bridger Sink, Alexander Turney, Ian Conner), 1:34.08
  2. Skyline, 1:37.62
  3. Spanish fork, 1:38.77
  4. Lehi, 1:39.26
  5. Wasatch, 1:39.81
  6. Timview, 1:39.82
  7. City Park, 1:40.97
  8. Cotton poplar, 1:40.97

200 free

  1. Daniel Detjen, Brighton, 1:43.61
  2. Logan Browne, Highland, 1:44.36
  3. Bryce Broadhead, Lehi, 1:44.87
  4. Tallin Kunz, Payson, 1:44.87
  5. Matt Quackenbush, Olympus, 1:44.89
  6. Braedon Scott, Valley of the Cedars, 1;45.10
  7. Alexander Stewart, Skyline, 1:45.40
  8. Isaac Ridge, AB, 1:46.80

200 individual medley

  1. Ian Conner, Olympus, 1:54.89
  2. Evan VanBrocklin, Olympus, 1:55.76
  3. Kaleb Feland, Spanish fork, 1:57.01
  4. Lukas Keele, Skyline, 1:57.07
  5. Sean Honey, Timpview, 1:57.42
  6. Robs Barton, Jordan, 1:58.79
  7. Abe Astle, Olympus, 1:59.09
  8. Bridger Smith, Lehi, 2:00.57

50 free

  1. Jack Saber, Olympus, 21.37
  2. Ethan Astle, Olympus, 21.55
  3. Jayden Hicken, Wasatch, 21.79
  4. Feliks Czarnecki, Spanish Fork, 21.88
  5. Noah Williams, Horizon, 21.88
  6. Bruce Kim, Brighton, 22.11
  7. Drew Sorensen, Horizon, 10:30 p.m.
  8. Bridger Nielson, Brighton, 22.36

100 butterfly

  1. Evan VanBrocklin, Olympus, 49.12
  2. Kaleb Feland, Spanish fork, 51.26
  3. Alexander Turney, Olympus, 51.42
  4. Bridger Sink, Olympus, 51.73
  5. Daschiel Springmeyer, Horizon, 52.33
  6. Sebastien Wrona, Park City, 52.35
  7. Josh Smith, Alberta, 52.36
  8. Oggie Riley, Springville, 52.76

100 freestyle

  1. Braedon Scott, Valley of the Cedars, 46.90
  2. Ethan Astle, Olympus, 47.26
  3. Bruce Kim, Brighton, 47.88
  4. Feliks Czarnecki, Spanish Fork, 48.10
  5. Adam Sinclair, Skyline, 48.55
  6. Bridger Nielson, Brighton, 48.70
  7. Noah Williams, Horizon, 49.21
  8. Sebi McFarland, Timpview, 49.33

500m free

  1. Daniel Detjen, Brighton, 4:41.34
  2. Alexander Stewart, Skyline, 4:41.88
  3. Tallin Kunz, Payson, 4:42.49
  4. Logan Browne, Highland, 4:42.59
  5. Matt Quackenbush, Olympus, 4:42.95
  6. Ralph Fiscus, Park City, 4:44.51
  7. Alijah Whitney, Timpview, 4:47.93
  8. Isaac Ridge, Alberta, 4:52.14

Relay 200 free

  1. Olympus (Evan VanBrocklin, Jack Saber, Alexander Turney, Ethan Astle), 1:24.07
  2. Skyline, 1:28.81
  3. Brighton, 1:28.87
  4. Wasatch, 1:30.56
  5. Highland, 1:31.38
  6. Springville, 1:31.58
  7. Box Elder, 1:31.82
  8. Provo, 1:32.10

100 backstroke

  1. Bryce Broadhead, Lehi, 51.07
  2. Ian Conner, Olympus, 51.37
  3. Will de la Garza, Olympus, 52.35
  4. Sean Honey, Timpview, 53.02
  5. Kevin Tu, Skyline, 53.52
  6. Sebastien Wrona, Park City, 53.83
  7. Luke Johnson, Provo, 53.89
  8. Gavin Holmberg, Murray, 54.47

100 breaststroke

  1. Jayden Hicken, Wasatch, 55.29
  2. Alexander Turney, Olympus, 56.23
  3. Jack Saber, Olympus, 56.30
  4. Bridger sink, Olympus, 56.51
  5. Aidan Salisbury, Cottonwood, 58.88
  6. Bridger Smith, Lehi, 59.08
  7. Josh Arevalo, Hillcrest, 1:00.43
  8. Abe Astle, Olympus, 1:00.66

400m freestyle relay

  1. Olympus (Evan VanBrocklin, Ian Conner, Ethan Astle, Matt Quackenbush), 3:08.65
  2. Brighton, 3:13.57
  3. Skyline, 3:15.15
  4. Timpview, 3:17.94
  5. Springville, 3:20.35
  6. Spanish fork, 3:20.48
  7. City Park, 3:21.16
  8. High, 3:22.56

Comments are closed.